Român de 27 de ani, mort în Italia. Cadavrul său a fost găsit într-un canal

Un tânăr român în vârstă de 27 de ani a fost găsit mort marți, 6 mai 2025, în albia canalului Piovego, între via San Massimo și via Cornaro, în apropierea cartierului Portello din Padova, regiunea Veneto situată în Italia.

Descoperirea macabră a fost făcută de un trecător în zori, care a alertat imediat autoritățile, relatează ziarul Il Gazzettino.

La fața locului au intervenit de urgență echipaje ale poliției și un echipaj medical de la serviciul de urgență Suem 118. Din păcate, medicul nu a putut decât să constate decesul bărbatului.

Examinarea externă preliminară a corpului a exclus posibilitatea unei morți violente, astfel că ipoteza unei crime a fost respinsă.

Ancheta este coordonată de echipa de investigații a poliției judiciare și de specialiștii criminaliști, care iau în calcul două scenarii principale: o posibilă sinucidere sau un accident, soldat cu căderea în apă și decesul prin înec.

UP SERVICE DESPĂGUBIRI

Cauza exactă a morții urmează să fie stabilită prin autopsia care va fi efectuată la Institutul de Medicină Legală, unde trupul a fost transportat după ce procurorul de serviciu a emis autorizația necesară.

Potrivit primelor informații din anchetă, victima trăia pe străzi și suferea de dependență de substanțe stupefiante.

Anchetatorii nu exclud varianta în care tânărul, aflat sub influența drogurilor, să fi avut un episod de rău care a dus la căderea sa în canal.

Testele toxicologice vor fi esențiale pentru a confirma sau infirma această ipoteză. Dacă se va dovedi că a consumat droguri înainte de moarte, ancheta ar putea continua pe un al doilea fir, pentru a identifica sursa de unde a procurat substanțele.

În încercarea de a reconstitui ultimele momente din viața tânărului, polițiștii au audiat ieri dimineață mai mulți prieteni ai acestuia, la rândul lor consumatori de droguri.

Tragedia a avut loc în fața a zeci de trecători care se îndreptau spre serviciu, iar zona a fost marcată de perturbări în trafic, deoarece mulți șoferi au încetinit pentru a observa ce se întâmplă.

Zona în care a fost descoperit trupul nu este străină de astfel de incidente tragice.

SPUNE-LE ȘI CELORLALȚI!