Denisa, românca din Italia dispărută în mod misterios. Noi detalii din anchetă: „Mi-e teamă că voi fi omorâtă”

Maria Denisa Adas, o tânără de 30 de ani originară din România și rezidentă la Roma, capitala Italiei, a dispărut fără urmă în localitatea italiană Prato, provincia cu același nume din regiunea Toscana, în seara zilei de vineri, 16 mai 2025.

1200-20250520-1
Maria Denisa Adas. Sursă foto: corriere.it.

Ultimul contact a fost o convorbire telefonică cu mama sa, în jurul orei 23:30, când i-a spus: „Mă simt bine, ne vedem sâmbătă acasă”.

De atunci, telefoanele sale au fost închise, un fapt neobișnuit potrivit familiei, iar tânăra nu a mai fost văzută sau auzită.

Denisa locuia cu mama sa în cartierul Torpignattara din Roma și lucra ca escortă, deplasându-se frecvent în diferite orașe din Italia și în străinătate.

La Prato ajunsese în dimineața zilei de luni, 13 mai, cu o mașină Fiat 500 roșie, pentru o serie de întâlniri programate.

Cazarea sa la pensiunea Ferrucci din via Ferrucci fusese achitată până pe 18 mai, zi în care urma să se întoarcă la Roma.

432779384_7594508477274947_6214007846544284245_n-e1747719985585
Maria Denisa Adas. Sursă foto: notiziediprato.it.

În noaptea de vineri spre sâmbătă, însă, după ultimul apel telefonic, urmele sale s-au pierdut complet.

În cameră au fost găsite doar câteva obiecte personale: trusa de machiaj, două perechi de pantofi, în timp ce poșeta, telefoanele, cheile mașinii, o pătură și două valize lipseau.

Cheile camerei au fost găsite introduse în ușă, pe partea din interior, ceea ce sugerează o plecare precipitată.

Mașina sa era parcată regulamentar în curtea interioară, cu biletul de parcare valabil până duminică, 18 mai.

În cursul serii de vineri, Denisa ar fi avut o întâlnire cu un bărbat în jurul orei 20:45. Acesta a fost audiat de anchetatori și a prezentat un alibi care, potrivit anchetatorilor, a fost considerat plauzibil.

Însă, cu puțin timp înainte de a dispărea, Denisa a trimis un mesaj de avertizare prietenelor sale pe o aplicație de mesagerie, sugerând că se simte în pericol din cauza unui bărbat întâlnit recent, atașând și o fotografie a acestuia.

În dimineața aceleiași zile, le-ar fi spus acelorași prietene: „Mi-e teamă că voi fi omorâtă.”

Ancheta, coordonată de Parchetul din Prato sub conducerea procurorului Luca Tescaroli, a fost deschisă oficial pentru infracțiunea de sechestru de persoană. Ancheta vizează în prezent persoane necunoscute.

Autoritățile analizează imaginile de pe camerele de supraveghere din zona învecinată, întrucât cele din incinta pensiunii s-au dovedit a fi doar de formă, nefuncționale.

Unele surse indică faptul că Denisa ar fi folosit și un pseudonim pe site-urile de anunțuri, „Alexandra Ada”, și că se afla într-un turneu profesional care ar fi urmat să continue la Bologna până pe 24 mai.

Vecinii din clădirea din via Ferrucci 95, unde se află pensiunea, au confirmat că în zonă era un flux constant de persoane și că apartamentele erau ocupate de femei care stăteau câteva zile și apoi plecau.

Aceștia suspectau că imobilul funcționa ca un „hotel la ore”, însă au precizat că nu au existat incidente majore.

Mama tinerei românce a fost cea care a alertat autoritățile și a depus plângere la Roma, declanșând intervenția Prefecturii și a forțelor de ordine din Prato.

„Fiica mea nu s-ar fi îndepărtat niciodată fără să mă anunțe”, a declarat aceasta.

Prietenele Denisei confirmă că era o persoană sensibilă, grijulie și cu un contact permanent cu mama sa.

„Ne este foarte teamă că cineva i-ar fi putut face rău”, a spus una dintre ele.

O altă persoană apropiată a remarcat un detaliu bizar: pantofii Denisei au fost găsiți pe un dulap înalt de doi metri, imposibil de atins fără ajutor, având în vedere înălțimea ei de doar 1,55 m.

În sprijinul anchetei, au fost mobilizate și organizații specializate în cazuri de persoane dispărute, precum asociația Penelope Toscana și comitetul științific pentru căutarea persoanelor dispărute.

Oricine are informații este rugat să contacteze autoritățile. Cercetările continuă în toate direcțiile.