Succes românesc în Italia! Un român de 16 ani a câștigat titlul de campion european la natație

David Popovici, sportiv român de numai 16 ani, a cucerit medalia de aur și titlul de campion european la juniori, în cadrul Campionatelor Europenele de Natație organizate la Roma.

Înotătorul român a avut parte de o evoluție fabuloasă în finala probei de 100 metri liber, unde a înregistrat un nou record mondial cu timpul scos, de 47:30.

David Popovici, 16 ani, campion european la juniori

David este unul dintre cei mai tineri componenți ai lotului care va merge la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Este considerat un fenomen al înotului românesc. Campion european la Juniori, în 2019 (Baku Azerbaidjan), el a obținut și două medalii de argint la acea competiție (la 50 metri liber și 200 metri liber).

David Popovici deține recordul mondial la categoria sub 15 ani, cu timpul de 49 de secunde și 82 de sutimi. El are în palmares nu mai puțin de 45 de recorduri naționale în bazin scurt și 27 de recorduri naționale în bazin lung, la categoriile de vârstă sub 15, 16, 17 și 18 ani.